LIC0813Q3R8206
DigiKey Part Number
4688-LIC0813Q3R8206-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LIC0813Q3R8206
Description
CAP LITHIUM HYB 20F 3.8V 8*13
Detailed Description
20 F (EDLC) Supercapacitor 3.8 V Radial, Can 500mOhm @ 1kHz 1000 Hrs @ 85°C
Category
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Capacitance
20 F
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
-20%, +80%
Height - Seated (Max)
0.571" (14.50mm)
Voltage - Rated
3.8 V
Operating Temperature
-20°C ~ 65°C
ESR (Equivalent Series Resistance)
500mOhm @ 1kHz