CHP5R5L405R-TWX
DigiKey Part Number
4688-CHP5R5L405R-TWX-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CHP5R5L405R-TWX
Description
5.5V 4F 25*12.5*22 T/DA EDLC
Detailed Description
4 F (EDLC) Supercapacitor 5.5 V Radial, Can 90mOhm @ 1kHz 2000 Hrs @ 70°C
Category
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 70°C
Lead Spacing
0.688" (17.50mm)
Capacitance
4 F
Size / Dimension
0.984" L x 0.492" W (25.00mm x 12.50mm)
Tolerance
-10%, +30%
Height - Seated (Max)
0.925" (23.50mm)
Voltage - Rated
5.5 V
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
ESR (Equivalent Series Resistance)
90mOhm @ 1kHz