CEN5R5105CF-ZG
DigiKey Part Number
4688-CEN5R5105CF-ZG-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CEN5R5105CF-ZG
Description
CAP 1.0F -20% +80% 5.5V T/C
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 F (EDLC) Supercapacitor 5.5 V Radial, Can 20Ohm @ 1kHz 1000 Hrs @ 70°C
Category
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 70°C
Manufacturer
CDA (Zhifengwei Technology)
Termination
PC Pins
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Box
Package / Case
Radial, Can
Part Status
Active
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
1 F
Size / Dimension
0.846" Dia x 0.335" L (21.50mm x 8.50mm)
Tolerance
-20%, +80%
Height - Seated (Max)
0.335" (8.50mm)
Voltage - Rated
5.5 V
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C
ESR (Equivalent Series Resistance)
20Ohm @ 1kHz