RGC1A23D60KGE is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Carlo Gavazzi Inc.
In Stock: 9
Datasheet
Solid State Contactor SPST-NO (1 Form A) 60 A 24 ~ 264V DIN Rail Screw Terminal
RGC1A23D60KGE
DigiKey Part Number
1864-RGC1A23D60KGE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RGC1A23D60KGE
Description
1-POLE DIN-RAIL MOUNT SSR, E-LAY
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
RGC1A23D60KGE Models
Category
Circuit
SPST-NO (1 Form A)
Manufacturer
Carlo Gavazzi Inc.
Output Type
AC, Zero Cross
Series
Load Current
60 A
Packaging
Bulk
Voltage - Input
3 ~ 32VDC
Part Status
Obsolete
Voltage - Load
24 ~ 264V