ICB12S30N10NO
DigiKey Part Number
1864-1981-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ICB12S30N10NO
Description
SENSOR PROX INDUCTIVE 10MM CYL
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Inductive Proximity Sensor 0.394" (10mm) IP67 Cylinder, Threaded - M12
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ICB12S30N10NO Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Shielding
Unshielded
Manufacturer
Carlo Gavazzi Inc.
Material - Body
Nickel-Plated Brass
Series
Voltage - Supply
10V ~ 36V
Packaging
Box
Termination Style
Cable Leads
Part Status
Active
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C
Sensor Type
Inductive
Ingress Protection
IP67
Sensing Distance
0.394" (10mm)
Indicator
LED
Output Type
NPN-NO, 4-Wire
Package / Case
Cylinder, Threaded - M12
Response Frequency
2kHz