DUB01CD48500V
DigiKey Part Number
1864-1123-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DUB01CD48500V
Description
RELAY MONITOR VOLT 2-500V
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Voltage Sensing AC/DC 24 ~ 48VAC/DC
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DUB01CD48500V Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Delay Time
0.1 Sec ~ 30 Sec
Manufacturer
Carlo Gavazzi Inc.
Voltage - Supply
24 ~ 48VAC/DC
Series
Output Type
Relay
Packaging
Box
Circuit
SPDT (1 Form C)
Part Status
Active
Contact Rating @ Voltage
8A @ 250VAC
Type
Voltage Sensing AC/DC
Mounting Type
DIN Rail
Trip Status
Energized, Latching High/Low
Operating Temperature
-20°C ~ 60°C
Trip Range
2 ~ 500V AC/DC