CD46CNC10PP | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 1864-1575-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | CD46CNC10PP |
Description | SENSOR PROX CAPACITIVE 10MM MOD |
Manufacturer Standard Lead Time | 10 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Capacitive Proximity Sensor 0.394" (10mm) IP68 Module |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | CD46CNC10PP Models |
Category | Shielding Shielded |
Manufacturer Carlo Gavazzi Inc. | Material - Body Plastic |
Series | Voltage - Supply 10V ~ 36V |
Packaging Box | Termination Style Cable Leads |
Part Status Active | Operating Temperature -20°C ~ 80°C |
Sensor Type Capacitive | Ingress Protection IP68 |
Sensing Distance 0.394" (10mm) | Indicator LED |
Output Type PNP-NC/NO, 3-Wire | Package / Case Module |
Response Frequency 10Hz | Base Product Number |