CA30CAF16PA
DigiKey Part Number
1864-1037-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CA30CAF16PA
Description
SENSOR PROX CAPACITIVE 16MM CYL
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Capacitive Proximity Sensor 0.630" (16mm) IP67, IP68, IP69k, NEMA 1,2 Cylinder, Threaded - M30
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CA30CAF16PA Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Shielding
Shielded
Manufacturer
Carlo Gavazzi Inc.
Material - Body
Plastic
Series
Voltage - Supply
10V ~ 40V
Packaging
Box
Termination Style
Cable Leads
Part Status
Active
Operating Temperature
-30°C ~ 85°C
Sensor Type
Capacitive
Ingress Protection
IP67, IP68, IP69k, NEMA 1,2
Sensing Distance
0.630" (16mm)
Indicator
LED
Output Type
PNP-NC/NO, 4-Wire
Package / Case
Cylinder, Threaded - M30
Response Frequency
50Hz