CA18EAN12BPM1IO
DigiKey Part Number
1864-CA18EAN12BPM1IO-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CA18EAN12BPM1IO
Description
CAPACITIVE PROXIMITY SENSOR, NON
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Capacitive Proximity Sensor 0.472" (12mm) IP67, IP68, IP69K Cylinder, Threaded - M18
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CA18EAN12BPM1IO Models
Category
Shielding
Shielded
Manufacturer
Carlo Gavazzi Inc.
Material - Body
Polybutylene Terephthalate (PBT), Stainless Steel
Series
Voltage - Supply
10V ~ 40V
Packaging
Bulk
Termination Style
Connector
Part Status
Active
Operating Temperature
-30°C ~ 85°C
Sensor Type
Capacitive
Ingress Protection
IP67, IP68, IP69K
Sensing Distance
0.472" (12mm)