CA18CAN12PA
Carlo Gavazzi CA18 and CA30 DC Sensors | Digi-Key Daily
CA18CAN12PA
DigiKey Part Number
1864-1033-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CA18CAN12PA
Description
SENSOR PROX CAP 3-12MM CYLINDER
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Capacitive Proximity Sensor 0.118" ~ 0.472" (3mm ~ 12mm) IP67, IP68, IP69k, NEMA 1,2 Cylinder, Threaded - M18
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CA18CAN12PA Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Shielding
Shielded
Manufacturer
Carlo Gavazzi Inc.
Material - Body
Plastic
Series
Voltage - Supply
10V ~ 40V
Packaging
Box
Termination Style
Cable Leads
Part Status
Active
Operating Temperature
-30°C ~ 85°C
Sensor Type
Capacitive
Ingress Protection
IP67, IP68, IP69k, NEMA 1,2
Sensing Distance
0.118" ~ 0.472" (3mm ~ 12mm)
Indicator
LED
Output Type
PNP-NC/NO, 4-Wire
Package / Case
Cylinder, Threaded - M18
Response Frequency
50Hz