LT-1561-701-012 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Carling Technologies
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Carling Technologies
In Stock: 0
Datasheet
Image for LT-1561-701-012 is not available
LT-1561-701-012
DigiKey Part Number
432-LT-1561-701-012-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LT-1561-701-012
Description
SWITCH TOGGLE SPDT 15A 125V
Detailed Description
Toggle Switch SPDT Panel Mount
Category
Actuator Type
Standard Round
Mfr
Actuator Length
18.16mm
Series
Illumination
Illuminated
Packaging
Bulk
Illumination Type, Color
Incandescent, Red
Part Status
Active
Illumination Voltage (Nominal)
12 VAC/DC
Mounting Type
Panel Mount
Termination Style
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Circuit
Panel Cutout Dimensions
Circular - 12.70mm Dia
Switch Function
Bushing Thread
15/32-32
Current Rating (Amps)
15A (AC/DC)
Operating Temperature
0°C ~ 85°C
Voltage Rating - AC
125 V
Electrical Life
50,000 Cycles
Voltage Rating - DC
28 V