MF72-020D15
DigiKey Part Number
317-1218-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MF72-020D15
Description
ICL 20 OHM 20% 4A 17.5MM
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Inrush Current Limiter 20 Ohms ±20% 4 A 0.689" (17.50mm)
Category
Tolerance
±20%
Manufacturer
Cantherm
Current - Steady State Max
4 A
Series
R @ Current
288 mOhms
Packaging
Bulk
Diameter
0.689" (17.50mm)
Part Status
Active
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
R @ 25°C
20 Ohms