GMC02X7R103K16NT
DigiKey Part Number
4713-GMC02X7R103K16NTTR-ND - Tape & Reel (TR)
4713-GMC02X7R103K16NTCT-ND - Cut Tape (CT)
4713-GMC02X7R103K16NTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GMC02X7R103K16NT
Description
CAP0201 X7R .01UF 10% 16V
Detailed Description
10000 pF ±10% 16V Ceramic Capacitor X7R 0201 (0603 Metric)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.013" (0.33mm)