CHV0603N250391JCT | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | CHV0603N250391JCT |
Description | HVCAP0603 COG 390PF 5% 250V |
Manufacturer Standard Lead Time | 8 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 390 pF ±5% 250V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) |
Datasheet | Datasheet |
Category | Temperature Coefficient |
Mfr | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |
Series | Features High Voltage |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Applications |
Part Status Active | Mounting Type |
Capacitance | Package / Case 0603 (1608 Metric) |
Tolerance ±5% | Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) |
Voltage - Rated | Thickness (Max) 0.037" (0.95mm) |