SOTC0227F20R0KZ
DigiKey Part Number
4506-SOTC0227F20R0KZ-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SOTC0227F20R0KZ
Description
300W SOT227 20 OHM 1%
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20 Ohms ±1% 300W Thick Film Chassis Mount Resistor
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Mfr
Features
Automotive AEC-Q200, Non-Inductive, Pulse Withstanding
Series
Mounting Feature
Flanges
Packaging
Tube
Size / Dimension
1.496" L x 0.984" W (38.00mm x 25.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.402" (10.20mm)
Resistance
20 Ohms
Lead Style
M4 Threaded
Tolerance
±1%
Package / Case
SOT-227-4
Power (Watts)
300W
Grade
Composition
Thick Film
Qualification
Temperature Coefficient
±100ppm/°C