RF292A4PCCA
DigiKey Part Number
708-RF292A4PCCA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RF292A4PCCA
Description
CONN 2.92MM P FLNG MNT 4HOLE
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.92mm Connector Plug, Male Pin 50 Ohms Panel Mount, Through Hole Solder
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RF292A4PCCA Models
Category
Fastening Type
Threaded
Mfr
Frequency - Max
40 GHz
Packaging
Bulk
Number of Ports
1
Part Status
Active
Housing Color
Silver
Connector Style
Center Contact Material
Beryllium Copper
Connector Type
Plug, Male Pin
Body Material
Stainless Steel
Contact Termination
Solder
Dielectric Material
Polyetherimide (PEI)
Shield Termination
Solder
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Impedance
50 Ohms
Voltage Rating
250 V