PF0011/30/48 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Bulgin
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Bulgin
In Stock: 0
Datasheet
Power Entry Connector Receptacle, Male Blades - Module IEC 320-C14 Panel Mount, Snap-In
Bulgin IEC Connectors Available at Digi-Key
PF0011/30/48
DigiKey Part Number
PF0011/30/48-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PF0011/30/48
Description
PWR ENT MOD RCPT IEC320-C14 PNL
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
PF0011/30/48 Models
Category
Filter Type
Unfiltered - Commercial
Manufacturer
Accomodates a Fuse
Yes (Fuse Not Included)
Series
Mounting Type
Panel Mount, Snap-In
Packaging
Bulk
Termination
Quick Connect - 0.189" (4.8mm)
Part Status
Active
Fuse Holder, Drawer
Drawer Included
Connector Style
IEC 320-C14
Panel Cutout Dimensions
Rectangular - 27.30mm x 31.12mm
Connector Type
Receptacle, Male Blades - Module
Panel Thickness
0.118" (3.00mm)
Current Rating - Appliance Inlet
10A
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Voltage Rating - Appliance Inlet
250VAC