C7510T012R
DigiKey Part Number
708-C7510T012R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C7510T012R
Description
ILLUMINATED RED WATERPROOF ON-OF
Detailed Description
Rocker Switch DPST 30A (AC) 250 V Panel Mount, Snap-In
Illumination Type, Color
LED, Red
Series
Illumination Voltage (Nominal)
12 VDC
Termination Style
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Panel Cutout Dimensions
Rectangular - 30.00mm x 22.00mm
Circuit
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Voltage Rating - AC
250 V