C7510T012G
DigiKey Part Number
708-C7510T012G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C7510T012G
Description
ILLUMINATED GREEN WATERPROOF ON-
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Rocker Switch DPST 30A (AC) 250 V Panel Mount, Snap-In
Category
Actuator Marking
No Marking
Mfr
Illumination Type, Color
LED, Green
Series
Illumination Voltage (Nominal)
12 VDC
Packaging
Bag
Termination Style
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Part Status
Active
Ingress Protection
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Mounting Type
Panel Mount, Snap-In
Panel Cutout Dimensions
Rectangular - 30.00mm x 22.00mm
Circuit
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Switch Function
Approval Agency
cURus
Current Rating (Amps)
Mechanical Life
10,000 Cycles
Voltage Rating - AC
250 V