BXEB-TL-L0560Z-2750E2000-B-C3
DigiKey Part Number
976-BXEB-TL-L0560Z-2750E2000-B-C3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BXEB-TL-L0560Z-2750E2000-B-C3
Description
LED MOD VESTA WHT LNR STRP 5000K
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Category
Temperature - Test
25°C
Manufacturer
Bridgelux
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
19.7V
Series
Lumens/Watt @ Current - Test
165 lm/W Warm White, 184 lm/W Cool White
Packaging
Bulk
Current - Max
1.5A
Part Status
Active
CRI (Color Rendering Index)
80
Type
LED Module
Viewing Angle
120°
Color
White, Warm / White, Cool
Size / Dimension
560.00mm L x 24.00mm W
CCT (K)
2700K 3-Step MacAdam Ellipse, 5000K 3-Step MacAdam Ellipse
Height
5.60mm
Configuration
Linear Light Strip
Lens Type
Flat
Luminous Flux @ Current/Temperature
2438lm Warm White, 2723lm Cool White
Base Product Number
Current - Test
750mA