BXEB-L1120Z-40S4000-C-C3
DigiKey Part Number
976-BXEB-L1120Z-40S4000-C-C3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BXEB-L1120Z-40S4000-C-C3
Description
LED MOD EB SER WH LNR STRP 4000K
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Category
Temperature - Test
25°C
Manufacturer
Bridgelux
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
40.6V
Series
Lumens/Watt @ Current - Test
138 lm/W
Packaging
Bulk
Current - Max
1.92A
Part Status
Active
CRI (Color Rendering Index)
98 (Typ)
Type
LED Module
Viewing Angle
120°
Color
White, Neutral
Size / Dimension
1120.00mm L x 24.00mm W
CCT (K)
4000K 3-Step MacAdam Ellipse
Height
6.10mm
Configuration
Linear Light Strip
Lens Type
Flat
Luminous Flux @ Current/Temperature
5380lm (Typ)
Base Product Number
Current - Test
960mA