BXEB-L0560Z-30E4000-C-D3
DigiKey Part Number
976-BXEB-L0560Z-30E4000-C-D3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BXEB-L0560Z-30E4000-C-D3
Description
LED MOD EB SER WH LNR STR 3000K
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
LED Lighting COBs Engines Modules LED Module EB Series™ Gen 3 White, Warm Linear Light Strip
Category
Temperature - Test
25°C
Manufacturer
Bridgelux
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
19.2V
Series
Lumens/Watt @ Current - Test
185 lm/W
Packaging
Bulk
Current - Max
2.8A
Part Status
Active
CRI (Color Rendering Index)
80
Type
LED Module
Viewing Angle
120°
Color
White, Warm
Size / Dimension
560.00mm L x 24.00mm W
CCT (K)
3000K 3-Step MacAdam Ellipse
Height
6.10mm
Configuration
Linear Light Strip
Lens Type
Flat
Luminous Flux @ Current/Temperature
4960lm
Base Product Number
Current - Test
1.4A