BXEB-L0340U-30E0750-C-C3
DigiKey Part Number
976-BXEB-L0340U-30E0750-C-C3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BXEB-L0340U-30E0750-C-C3
Description
LED MOD EB SER WH LNR STR 3000K
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
LED Lighting COBs Engines Modules LED Module EB Series™ Slim Gen 3 White, Warm Linear Light Strip
Category
Temperature - Test
25°C
Manufacturer
Bridgelux
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
10.9V
Series
Lumens/Watt @ Current - Test
186 lm/W
Packaging
Tray
Current - Max
1.7A
Part Status
Active
CRI (Color Rendering Index)
80
Type
LED Module
Viewing Angle
120°
Color
White, Warm
Features
With Connector
CCT (K)
3000K 3-Step MacAdam Ellipse
Size / Dimension
340.00mm L x 12.70mm W
Configuration
Linear Light Strip
Height
4.30mm
Luminous Flux @ Current/Temperature
1425lm (Typ)
Lens Type
Flat
Current - Test
700mA