BXDR-MP-23LT-U107A-01-A
DigiKey Part Number
976-BXDR-MP-23LT-U107A-01-A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BXDR-MP-23LT-U107A-01-A
Description
23W SINGLE CHANNEL DRIVER, 0-10V
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
700mA 20 ~ 50V Constant Current LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output
Category
Power (Watts)
23 W
Manufacturer
Bridgelux
Dimming
Analog
Packaging
Box
Features
OTP, OVP, SCP
Part Status
Active
Ratings
IP20
DigiKey Programmable
Not Verified
Operating Temperature
-20°C ~ 50°C
Type
Constant Current
Efficiency
88%
Topology
AC DC Converter
Termination Style
Terminal Block
Number of Outputs
1
Size / Dimension
11.02" L x 1.18" W x 0.83" H (280.0mm x 30.0mm x 21.0mm)
Voltage - Input (Min)
108VAC
Approval Agency
CE, cUL, cULus, FCC, UL
Voltage - Input (Max)
382VAC
Standard Number
UL 8750
Voltage - Output
20 ~ 50V
Mounting Type
Chassis Mount
Current - Output (Max)
700mA