HP-CWS-R08-100-N
DigiKey Part Number
59-HP-CWS-R08-100-N-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HP-CWS-R08-100-N
Description
HEAT PIPE ROUND 8 OD 100MM
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Heat Pipe Round Copper Sintered
Category
Power - Cooling
199.0W @ 100mm
Manufacturer
Boyd Laconia, LLC
Wick Type
Sintered
Packaging
Bulk
Length
3.937" (100.00mm)
Part Status
Active
Diameter
0.315" (8.00mm) OD
Type
Heat Pipe
Operating Temperature
-55°C ~ 180°C