TC33X-2-304E
TC33X-2-304E
DigiKey Part Number
118-TC33X-2-304ETR-ND - Tape & Reel (TR)
118-TC33X-2-304ECT-ND - Cut Tape (CT)
118-TC33X-2-304EDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TC33X-2-304E
Description
TRIMMER 300KOHM 0.15W J LEAD TOP
Detailed Description
300 kOhms 0.15W J Lead Surface Mount Trimmer Potentiometer Cermet 1.0 Turn Top Adjustment
Category
Temperature Coefficient
±250ppm/°C
Resistance
300 kOhms
Power (Watts)
0.15W
Size / Dimension
Rectangular - 0.150" x 0.142" Face (3.80mm x 3.60mm)
Tolerance
±25%