SRU5018-101Y
DigiKey Part Number
SRU5018-101YTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRU5018-101YCT-ND - Cut Tape (CT)
SRU5018-101YDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRU5018-101Y
Description
FIXED IND 100UH 320MA 620 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 320 mA 620mOhm Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SRU5018-101Y Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
620mOhm
Series
Q @ Freq
15 @ 796kHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Frequency - Self Resonant
15MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±30%
Size / Dimension
0.205" L x 0.205" W (5.20mm x 5.20mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)
Current - Saturation (Isat)
310mA