SRU1038A-2R2Y
DigiKey Part Number
SRU1038A-2R2YTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRU1038A-2R2YCT-ND - Cut Tape (CT)
SRU1038A-2R2YDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRU1038A-2R2Y
Description
FIXED IND 2.2UH 6.8A 10.5 MOHM
Detailed Description
2.2 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 6.8 A 10.5mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
SRU1038A-2R2Y Models
Category
DC Resistance (DCR)
10.5mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
12 @ 7.96MHz
Series
Frequency - Self Resonant
55MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±30%
Size / Dimension
0.394" L x 0.394" W (10.00mm x 10.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.161" (4.10mm)
Current - Saturation (Isat)
6.5A