SRR7032-6R8M
DigiKey Part Number
SRR7032-6R8MTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRR7032-6R8MCT-ND - Cut Tape (CT)
SRR7032-6R8MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRR7032-6R8M
Description
FIXED IND 6.8UH 1.6A 54 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6.8 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.6 A 54mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
SRR7032-6R8M Models
DC Resistance (DCR)
54mOhm Max
Series
Q @ Freq
17 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant
37MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.276" L x 0.276" W (7.00mm x 7.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.134" (3.40mm)
Current - Saturation (Isat)
1.8A