SRR7032-102M
DigiKey Part Number
SRR7032-102MTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRR7032-102MCT-ND - Cut Tape (CT)
SRR7032-102MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRR7032-102M
Description
FIXED IND 1MH 150MA 5.4 OHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 mH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 150 mA 5.4Ohm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
SRR7032-102M Models
DC Resistance (DCR)
5.4Ohm Max
Series
Q @ Freq
120 @ 252kHz
Frequency - Self Resonant
3.1MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.276" L x 0.276" W (7.00mm x 7.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.134" (3.40mm)
Current - Saturation (Isat)
140mA