SRR7032-100M
DigiKey Part Number
SRR7032-100MTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRR7032-100MCT-ND - Cut Tape (CT)
SRR7032-100MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRR7032-100M
Description
FIXED IND 10UH 1.4A 68 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.4 A 68mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SRR7032-100M Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
68mOhm Max
Series
Q @ Freq
25 @ 2.52MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Frequency - Self Resonant
35MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.276" L x 0.276" W (7.00mm x 7.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.134" (3.40mm)
Current - Saturation (Isat)
1.6A