SRR3011-470YL
DigiKey Part Number
118-SRR3011-470YLTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-SRR3011-470YLCT-ND - Cut Tape (CT)
118-SRR3011-470YLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRR3011-470YL
Description
FIXED IND 47UH 270MA 1.8 OHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
47 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 270 mA 1.8Ohm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
SRR3011-470YL Models
DC Resistance (DCR)
1.8Ohm Max
Series
Q @ Freq
16 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant
18MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±30%
Size / Dimension
0.150" L x 0.150" W (3.80mm x 3.80mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.051" (1.30mm)
Current - Saturation (Isat)
230mA