SRR3011-2R5YL
DigiKey Part Number
SRR3011-2R5YLTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRR3011-2R5YLCT-ND - Cut Tape (CT)
SRR3011-2R5YLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRR3011-2R5YL
Description
FIXED IND 2.5UH 1.2A 85 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.5 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.2 A 85mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SRR3011-2R5YL Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
85mOhm Max
Series
Q @ Freq
7 @ 7.96MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Frequency - Self Resonant
112MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±30%
Size / Dimension
0.150" L x 0.150" W (3.80mm x 3.80mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.051" (1.30mm)
Current - Saturation (Isat)
1A