SRR3011-101YL
DigiKey Part Number
SRR3011-101YLTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRR3011-101YLCT-ND - Cut Tape (CT)
SRR3011-101YLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRR3011-101YL
Description
FIXED IND 100UH 180MA 3.6 OHM
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 180 mA 3.6Ohm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SRR3011-101YL Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
3.6Ohm Max
Series
Q @ Freq
39 @ 796kHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Frequency - Self Resonant
13MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±30%
Size / Dimension
0.150" L x 0.150" W (3.80mm x 3.80mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.051" (1.30mm)
Current - Saturation (Isat)
150mA