SRP1770CC-220M
DigiKey Part Number
118-SRP1770CC-220MTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-SRP1770CC-220MCT-ND - Cut Tape (CT)
118-SRP1770CC-220MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRP1770CC-220M
Description
FIXED IND 22UH 12A 27.6 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
22 µH Shielded Wirewound Inductor 12 A 27.6mOhm Max Nonstandard
Category
Current - Saturation (Isat)
19A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
27.6mOhm Max
Frequency - Self Resonant
5MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.693" L x 0.665" W (17.60mm x 16.90mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.276" (7.00mm)