SRF2012-261YA
DigiKey Part Number
SRF2012-261YATR-ND - Tape & Reel (TR)
SRF2012-261YACT-ND - Cut Tape (CT)
SRF2012-261YADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRF2012-261YA
Description
CMC 300MA 2LN 260 OHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2 Line Common Mode Choke Surface Mount 260 Ohms @ 100 MHz 300mA DCR 400mOhm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SRF2012-261YA Models
Category
DC Resistance (DCR) (Max)
400mOhm
Manufacturer
Bourns Inc.
Voltage Rating - DC
50V
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Size / Dimension
0.079" L x 0.047" W (2.00mm x 1.20mm)
Number of Lines
2
Height (Max)
0.055" (1.40mm)
Impedance @ Frequency
260 Ohms @ 100 MHz
Package / Case
Horizontal, 4 PC Pad
Current Rating (Max)
300mA