SRF0703-6R8M
SRF0703-6R8M
Bourns Magnetic Capabilities
SRF0703-6R8M
DigiKey Part Number
SRF0703-6R8MTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRF0703-6R8MCT-ND - Cut Tape (CT)
SRF0703-6R8MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRF0703-6R8M
Description
INDUCT ARRAY 2 COIL 6.8UH SMD
Detailed Description
Shielded 2 Coil Inductor Array 27.2 µH Inductance - Connected in Series 6.8 µH Inductance - Connected in Parallel 65.8mOhm Max DC Resistance (DCR) - Parallel 2.55 A Nonstandard
EDA/CAD Models
SRF0703-6R8M Models
Category
Current Saturation - Parallel
3.12 A
Current Saturation - Series
1.56 A
Series
DC Resistance (DCR) - Parallel
65.8mOhm Max
DC Resistance (DCR) - Series
285mOhm Max
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance - Connected In Parallel
6.8 µH
Inductance - Connected In Series
27.2 µH
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.299" L x 0.299" W (7.60mm x 7.60mm)
Current Rating - Parallel
2.55 A
Height
0.142" (3.60mm)
Current Rating - Series
1.28 A