SRF0703-331M
SRF0703-331M
Bourns Magnetic Capabilities
SRF0703-331M
DigiKey Part Number
SRF0703-331MTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRF0703-331MCT-ND - Cut Tape (CT)
SRF0703-331MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRF0703-331M
Description
INDUCT ARRAY 2 COIL 330UH SMD
Detailed Description
Shielded 2 Coil Inductor Array 1.32 mH Inductance - Connected in Series 330 µH Inductance - Connected in Parallel 2.16Ohm Max DC Resistance (DCR) - Parallel 420 mA Nonstandard
EDA/CAD Models
SRF0703-331M Models
Category
Current Saturation - Parallel
440 mA
Current Saturation - Series
220 mA
Series
DC Resistance (DCR) - Parallel
2.16Ohm Max
DC Resistance (DCR) - Series
8.25Ohm Max
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance - Connected In Parallel
330 µH
Inductance - Connected In Series
1.32 mH
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.299" L x 0.299" W (7.60mm x 7.60mm)
Current Rating - Parallel
420 mA
Height
0.142" (3.60mm)
Current Rating - Series
211 mA