SDE0403A-180M
DigiKey Part Number
SDE0403A-180MTR-ND - Tape & Reel (TR)
SDE0403A-180MCT-ND - Cut Tape (CT)
SDE0403A-180MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SDE0403A-180M
Description
FIXED IND 18UH 750MA 309 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
18 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 750 mA 309mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SDE0403A-180M Models
Category
Shielding
Unshielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
309mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
28MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.177" L x 0.157" W (4.50mm x 4.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.138" (3.50mm)
Current - Saturation (Isat)
1.1A