SA2-7200-DBB-STD
DigiKey Part Number
SA2-7200-DBB-STD-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SA2-7200-DBB-STD
Description
GDT 7200V 5KA 2 POLE TH
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Gas Discharge Tube 7200 V 5000A (5kA) -15%, +20% 2 Pole Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SA2-7200-DBB-STD Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Tolerance
-15%, +20%
Manufacturer
Bourns Inc.
Number of Poles
2
Series
Fail Short
No
Packaging
Bulk
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
Axial Cylinder, Radial Bend
Voltage - DC Spark Over (Nom)
7200 V
Base Product Number
Impulse Discharge Current (8/20µs)
5000A (5kA)