RLB0913-101K
DigiKey Part Number
RLB0913-101K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RLB0913-101K
Description
FIXED IND 100UH 1.2A 280 MOHM TH
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.2 A 280mOhm Radial, Vertical Cylinder
Category
Shielding
Unshielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
280mOhm
Series
Q @ Freq
20 @ 796kHz
Packaging
Tray
Frequency - Self Resonant
3.7MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Material - Core
Mounting Type
Through Hole
Inductance
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.335" Dia (8.50mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Current - Saturation (Isat)
910mA