PV36Y501C01B00
DigiKey Part Number
118-PV36Y501C01B00-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PV36Y501C01B00
Description
TRIMMER 500 OHM 0.5W PC PIN TOP
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
500 Ohms 0.5W, 1/2W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 25.0 Turn Top Adjustment
EDA/CAD Models
PV36Y501C01B00 Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Number of Turns
25.0
Packaging
Tube
Resistance
500 Ohms
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Size / Dimension
Rectangular - 0.378" x 0.197" Face (9.60mm x 5.00mm)
Tolerance
±10%