PTV09A-6230F-B103
DigiKey Part Number
118-PTV09A-6230F-B103-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PTV09A-6230F-B103
Description
POT 10K OHM 1/20W CARBON LINEAR
Detailed Description
10k Ohm 1 Gang Linear Through Hole, Snap In Potentiometer 1.0 Turns Carbon 0.05W, 1/20W PC Pins, Board Locks
Adjustment Type
Top Adjustment
Resistance (Ohms)
10k
Tolerance
±20%
Actuator Length
1.181" (30.00mm)
Power (Watts)
0.05W, 1/20W
Actuator Diameter
0.236" (6.00mm)
Built in Switch
Detent
Size - Body
Rectangular - 0.433" x 0.382" Face (11.00mm x 9.70mm)