PTL45-15G0-104B1
DigiKey Part Number
118-PTL45-15G0-104B1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PTL45-15G0-104B1
Description
SLIDE POT 100K OHM 0.125W TOP
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 kOhms 0.125W, 1/8W Through Hole Slide Potentiometer Top Adjustment Type
Category
Tolerance
±20%
Manufacturer
Bourns Inc.
Adjustment Type
Top
Series
Fader Type
Standard, LED
Packaging
Tray
Travel Range
45mm
Part Status
Active
Size / Dimension
Rectangular - 2.362" L x 0.354" W x 0.276" H (60.00mm x 9.00mm x 7.00mm)
Resistance
100 kOhms
Mounting Type
Through Hole
Power (Watts)
0.125W, 1/8W