PTL30-15W1-102B1
DigiKey Part Number
PTL30-15W1-102B1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PTL30-15W1-102B1
Description
SLIDE POT 1K OHM 0.1W TOP 30MM
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 kOhms 0.1W, 1/10W Through Hole Slide Potentiometer Top Adjustment Type
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PTL30-15W1-102B1 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Tolerance
±20%
Manufacturer
Bourns Inc.
Adjustment Type
Top
Series
Fader Type
Standard, LED
Packaging
Tray
Travel Range
30mm
Part Status
Active
Size / Dimension
Rectangular - 1.772" L x 0.354" W x 0.276" H (45.00mm x 9.00mm x 7.00mm)
Resistance
1 kOhms
Mounting Type
Through Hole
Power (Watts)
0.1W, 1/10W
Base Product Number
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
Available To Order
Check Lead Time
Tray
QuantityUnit PriceExt Price
Manufacturers Standard Package
Alternate Color
SLIDE POT 1K OHM 0.1W TOP 30MM
In-Stock: 0
SLIDE POT 1K OHM 0.1W TOP 30MM