PQ2614BLA-1R0K
DigiKey Part Number
PQ2614BLA-1R0K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PQ2614BLA-1R0K
Description
FIXED IND 1UH 30A 1.2 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 30 A 1.2mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PQ2614BLA-1R0K Models
Category
DC Resistance (DCR)
1.2mOhm Max
Mfr
Frequency - Self Resonant
61MHz
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tray
Operating Temperature
-40°C ~ 155°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Size / Dimension
1.098" L x 0.780" W (27.90mm x 19.80mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
0.630" (16.00mm)