MOV-14D391KTR
DigiKey Part Number
118-MOV-14D391KTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-MOV-14D391KTRCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MOV-14D391KTR
Description
VARISTOR 390V 4.5KA DISC 14MM
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
390 V 4.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 14mm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MOV-14D391KTR Models
Category
Current - Surge
4.5 kA
Manufacturer
Bourns Inc.
Energy
100J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Capacitance @ Frequency
510 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
250 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
320 V
Varistor Voltage (Min)
351 V
Package / Case
Disc 14mm
Varistor Voltage (Typ)
390 V
Base Product Number
Varistor Voltage (Max)
429 V