MOV-07D220K
DigiKey Part Number
118-MOV-07D220K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MOV-07D220K
Description
VARISTOR 22V 250A DISC 7MM
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
22 V 250 A Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 7mm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MOV-07D220K Models
Category
Current - Surge
250 A
Manufacturer
Bourns Inc.
Energy
1.1J
Packaging
Bulk
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
3360 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
14 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
18 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
20 V
Package / Case
Disc 7mm
Varistor Voltage (Typ)
22 V
Base Product Number
Varistor Voltage (Max)
24 V