MF-RX110/72-2
DigiKey Part Number
118-MF-RX110/72-2TR-ND - Tape & Reel (TR)
118-MF-RX110/72-2CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MF-RX110/72-2
Description
PTC RESET FUSE 72V 1.1A RADIAL
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 72V 1.1 A Ih Through Hole Radial, Disc
EDA/CAD Models
MF-RX110/72-2 Models
Category
Resistance - Initial (Ri) (Min)
150 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
380 mOhms
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Size / Dimension
0.427" L x 0.122" W (10.84mm x 3.10mm)
Voltage - Max
72V
Height - Seated (Max)
0.662" (16.84mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
1.1 A
Lead Spacing
0.201" (5.10mm)
Current - Trip (It)
2.2 A
Current - Max
40 A