MF-MSMF075/30-2
DigiKey Part Number
MF-MSMF075/30-2TR-ND - Tape & Reel (TR)
MF-MSMF075/30-2CT-ND - Cut Tape (CT)
MF-MSMF075/30-2DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MF-MSMF075/30-2
Description
PTC RESET FUSE 30V 750MA 1812
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 30V 750 mA Ih Surface Mount 1812 (4532 Metric), Concave
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MF-MSMF075/30-2 Models
Category
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
450 mOhms
Manufacturer
Bourns Inc.
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Series
Grade
Automotive
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
Polymeric
Package / Case
1812 (4532 Metric), Concave
Voltage - Max
30V
Size / Dimension
0.179" L x 0.128" W (4.55mm x 3.24mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
750 mA
Thickness (Max)
0.033" (0.85mm)
Current - Trip (It)
1.5 A
Approval Agency
cURus, TUV
Time to Trip
200 ms
Base Product Number
Resistance - Initial (Ri) (Min)
110 mOhms